تبلیغات
فرشته مهربانی - مطالب جدیدمذهبی
فرشته مهربانی
هرچیزی که بخوای
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هرچیزی که توبخوای درهرزمینه ای

مدیر وبلاگ :محمدامین نجفی فینی
نظرسنجی
به نظرشمادربازی جمعه پرسپولیس-استقلال چه نتیجه ای رغم خواهدخورد؟
قرآن کریم

نود و نهمین سوره قرآن كریم است كه در مدینه نازل شده
 سوره مباركه زلزال 8 آیه، 35 كلمه و 194 حرف دارد.

 در فضیلت این سوره از امام صادق علیه السلام روایت است: از قرائت سوره زلزال خسته نشوید زیرا هر كس در نمازهای مستحب خود این سوره را بخواند آزار زلزله ای بر او نخواهد رسید و بوسیله زلزله، صاعقه یا آفتی از آفات دنیایی، نخواهد مرد و وقتی وفات كرد دستور می دهند او را به بهشت برند و خداوند می فرماید: ای بنده من در هر جای بهشت كه دوست داشتی جای گیر.


محتوای سوره:

به طور كلى موضوعات مطرح شده در این سوره عبارتند از: وقوع زلزله هولناك زمین در هنگامه رستاخیز، بیان این حقیقت كه در هنگامه قیامت و با وقوع زلزله شدید آن زمین بارهاى سنگین خویش را بیرون مى افكند بارهایى كه به نظر بسیارى از مفسران خیل عظیم انسان هایى است كه از درون قبرها بر مى خیزند، اشاره به این كه در آن روز انسان علت حوادث را جویا مى شود، تصریح به این حقیقت كه زمین در آن روز عظیم تمامى اخبار خویش را بازگو مى كند، تصریح به این حقیقت كه وقایع آن روز به اشاره الهى است، اشاره به برانگیخته شدن انسان ها به صورت گروه هاى مختلف از درون قبرها اشاره به حساب و كتاب دقیق اعمال آدمى در آن روز و این كه هركس حتى به اندازه ذره اى نتیجه عمل خویش را خواهد دید.

از مهمترین محورهاى سوره مباركه زلزال اشاره به زلزله وحشتناك رستاخیزى است كه در اصطلاح بر آن نفخ صور اول مى گویند. در این روز انسان ها از این اتفاقات به شگفت مى آیند. پیام این قسمت سوره مباركه زلزال آن است كه قبل از فرارسیدن این روز مومنان خود را باید براى حضور در صحنه رستاخیز آماده كنند. در بخش دوم سوره زلزال به برخورد انسان با اعمالش در روز قیامت اشاره شده در واقع حساب رستاخیز بسیار دقیق است و انسان ها باید مراقب اعمال خود باشند.

فضیلت سوره : 

در فضیلت این سوره از امام صادق علیه السلام روایت است: از قرائت سوره زلزال خسته نشوید زیرا هر كس در نمازهای مستحب خود این سوره را بخواند آزار زلزله ای بر او نخواهد رسید و بوسیله زلزله، صاعقه یا آفتی از آفات دنیایی، نخواهد مرد و وقتی وفات كرد دستور می دهند او را هب بهشت برند و خداوند می فرماید: ای بنده من در هر جای بهشت كه دوست داشتی جای گیر.1

امام رضا علیه السلام از قول رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم می فرمایند: قرائت این سوره برابر یك چهارم قرآن و چهار بار قرائت آن را معادل یك ختم قرآن دانسته اند.2

از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم نقل شده است: هر كس در شب جمعه دو ركعت نماز گزارد و در هر ركعت بعد از حمد پانزده بار سوره زلزال را قرائت نماید خداوند او را از عذاب قبر و از سختی های هولناك قیامت ایمن می دارد.3

نبی اكرم صلی الله علیه و اله وسلم مردی از یارانش را خطاب قرار داد و فرمود: آیا ازدواج كرده ای؟ گفت: نه زیرا چیزی ندارم كه ازدواج كنم فرمودند: آیا سوره قل هو الله احد را می دانی؟ گفت: آری حضرتش فرمودند: این سوره یك چهارم قرآن است سپس فرمودند:

آیا سوره قل یا ایها الكافرون را می دانی؟

- آری

فرمودند: این سوره یک چهارم قرآن است. سپس فرمودند:

- آیا سوره اذا زلزلت را می دانی؟

- آری

حضرت فرمودند: این سوره یک چهارم قرآن است. ر ادامه عرض كردند: ازدواج كن، ازدواج كن، ازدواج كن [این سور را مهر زوجه ات قرار ده]

  امام رضا علیه السلام از قول رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم می فرمایند: قرائت این سوره برابر یك چهارم قرآن و چهار بار قرائت آن را معادل یك ختم قرآن دانسته اند.

http://img.tebyan.net/big/1388/10/237182892421431832044418119497588191181142.jpg

آثار و بركات سوره:

1) برای دیدن امورات عجیب در خواب:

هنگامی كه خواستی در خواب امورات عجیب یا حاجت و خواسته ای را كه داری ببینی كه چه می شود، هنگامی كه سرت را در هنگام خواب روی بالش گذاشتی، سوره زلزال را 7 مرتبه قرائت كن. پس از این كار بگو: «یا ملائكة ربّی بحق هذه السورة و من انزلها و من نزلت علیه و بحق اسماء الله علیكم و آیاته الكافة كلّها الّا ما اخْبِر تُمونی فی لیلتی هذه كذا و كذا.» یعنی در این جا ذكر حاجت می كنی كه در خواب نشان دهند كه چه خواهد شد. پس به اذن خداوند به تو پس از دو شب یا 5 شب در عالم رویا آنچه را كه باید نشان بدهند می دهند. همه این موارد را باید در حالی كه طاهر و پاكیزه و با وضو هستی انجام دهی.5

2) راه رسوا كردن دزد :

از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده است: هر كس سوره زلزال را بنویسد و به سارقی بخوراند دزد به كرده خود اقرار كرده و رسوا می شود... 6

3) در امان بودن :

در سخنی از امام صادق علیه السلام آمده است: هر كس سوره زلزال را بنویسد و با خود همراه داشته باشد یا آن را قرائت نماید  و بعد بر شخصی كه از او می ترسد وارد شود از آنچه می ترسد در امان خواهد بود...

 

4) برای لرزش بدن

امام صادق علیه السلام فرموده اند: ...اگر [این سوره را] بر ظرف جدیدی نوشته شود و بیماری كه لرزش دارد به آن بنگرد به اذن خدا تا سه روز دیگر بهبود می یابد. 

در سخنی از امام صادق علیه السلام آمده است: هر كس سوره زلزال را بنویسد و با خود همراه داشته باشد یا آن را قرائت نماید و بعد بر شخصی كه از او می ترسد وارد شود از آنچه می ترسد در امان خواهد بود

5) سوره زلزال سوره جامع

مردی به حضور رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم  رسید و گفت: ای رسول خدا سوره ای از قرآن بگو تا بخوانم. پیامبر فرمودند: سه سوره از سوره هایی را که با  «الر» آغاز می شود[یونس؛ هود، یوسف، ابراهیم، حجر]را بخوان. آن مرد گفت: من پیرم و مشکلاتی دارم نمی توانم آن را بخوانم. پیامبر فرمود: سه سوره از سوره هایی را که با «حم» آغاز می شود[غافر، فصلت، شوری، زخرف، دخان، جاثیه، احقاف] را بخوان. آن مرد همان حرف سابق را تکرار کرد. پیامبر فرمودند:  سه سوره از سوره های «مسبحات» را بخوان [حدید، حشر، صف، اعلی، جمعه، تغابن]؛  باز هم جمله پیرمرد تکرار شد و گفت:ای رسول خدا  یک سوره جامع را بگو آنگاه رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: سوره «زلزال» را قرائت کن. آنگه رسول خدا سوره زلزال را برایش قرائت کرد . وقتی به پایان  سوره رسید پیرمرد گفت: قسم به خدایی که تو را به حق مبعوث کرد همین برایم کافی است و بر  آن نمی افزایم. وقتی پیرمرد آنجا را ترک می کرد: پیامبر فرمود: آن پیرمرد رستگار شد.

زیتون سبز و سیاه

قرآن کریم تا کنون همواره منبع الهام‌بخش دانشمندان علوم مختلف در کشف حقایق علمی جهان هستی بوده است. در سالیان اخیر با توسعه روابط علمی و فرهنگی اسلام و غرب، نگاه دینی و قرآنی به علوم روز، یکی از دغدغه‌های عمده متفکران دینی سراسر عالم بوده است؛ چندان که حجم عظیمی از تحقیقات میان‌رشته ای به حوزه علم و دین اختصاص یافته است. آنچه به تناوب زمان تقدیم خوانندگان گرامی می‌شود، پاره‌ای از پژوهش‌هایی است که به تبیین آیات پزشکی قرآن و بسط رابطه طب و قرآن پرداخته‌اند. اغلب این نوشتارها از کتاب "طب و قرآن" به همت بنیاد پژوهش‌های قرآنی حوزه و دانشگاه اخذ و اقتباس شده است.

زیتون

خداوند در چند جای از قرآن، نام زیتون را بیان کرده است، از جمله: تین / 1، انعام / 99، مؤمنون/20

«مِن شجرة مبارکةٍ زَیتونةٍ «درخت زیتون که مبارک است».

مردمان گذشته، روغن زیتون را به دو صورت استفاده می‌کردند:

الف. برای مصرف خوراکی؛ ب – برای مالیدن و چرب کردن بدن.

روایت‌ها نیز به خوردن زیتون (البته در حد تعادل)، و مالیدن آن به بدن را توصیه نموده‌اند.

روغن زیتون در بعضی از احادیث «طعام انبیا» و در بعضی دیگر «طعام المسلمین» نامیده شد. این خود نشان دهنده‌ی آن است که انبیا و مسلمین، اهتمام خاصی به روغن زیتون داشته‌اند و نشان دهنده‌ی آن است که دارای فواید زیادی برای سلامتی و تندرستی انسان است.

پیامبر اسلام «صلی الله علیه واله» فرمودند: «روغن زیتون را تناول کنید و همچنین بدن خود را روغن مالی کنید که با این عمل، شیطان 40 روز وارد بدن شما نمی‌شود». 

شیطان از ماده‌ی «شطن»، «یشطن» به معنی، «موجود شرور و ضرر زننده» آمده است – و اختصاص به ابلیس مطرود درگاه الهی ندارد و هر چیزی و هر کسی به دیگری ضرری برساند؛ نام شیطان صدق می‌کند.5 در این روایت با توجه به صدر آن، شیطان به «میکرب» تفسیر شده است، که به انسان ضرر می‌رساند.

پیامبر اسلام «صلی الله علیه واله» فرمودند: «روغن زیتون را تناول کنید و همچنین بدن خود را روغن مالی کنید که با این عمل، شیطان 40 روز وارد بدن شما نمی‌شود»

فواید طبی زیتون

زیتون، برای تنبلی کبد و مرض قند، نافع است.

خوردن روغن زیتون، برای باز کردن رنگ‌های تیره معجزه می‌کند. استفاده‌ی یک قاشق در حال ناشتا برای دل دردها مفید و مجاری روده و کبد و کیسه صفرا را به فعالیت می‌اندازد. تقویت اعصاب، دفع عواض کلیه‌ها ، سنگ‌های صفراوی اشتها آور بودن، مؤثر است.

مالیدن در بدن، به نرمی پوست می‌افزاید.

روغن زیتون کهنه‌ی هفت ساله، در تسکین دردها و درد مفاصل مفید است.

مالیدن روغن تا 10 روز برای دفع ریزش مو تأکید شده است.

بچه‌هایی که دارای استخوان نرم و کم خون هستند، مالش روغن مفید است.

مخلوط روغن زیتون با سیر و کوبیدن با هم، برای رماتیسم و درد عضلات و اعصاب مؤثر است.

روغن زیتون، ضد سم سرب است و در رفع یبوست بسیار نیکوست.

زیتون، ترشحات سیب آدم و صفرا را زیاد می‌کند.

لکه‌های ناخن را از بین می‌برد. برای تقویت چشم و ریزش آب چشم، مفید است و خوردنش به افراد چاق و بلغمی تأکید شده است.

گیاهان در قرآن (زیتون)

اگر زیتون داغ را روی نیش عقرب بمالند، برای تسکین درد مفید است.

مخلوط کردن زیتون و عسل برای تقویت قوه‌ی باه مفید است.

در کم کردن فشار خون مؤثر است و همچنین تب بر هم می‌باشد.

«محمد محمود عبدالله» درباره‌ی فوائد زیتون می‌نویسد:

«زیتون، کبد را با نشاط می‌کند و دستگاه گوارش را تقویت می‌کند، پوست را لطیف، و رشد انسان را قوی، ضد سموم بدن و تسکین دردهای شکم است، و برای تقویت مو و برای امراض پوستی و تقویت اعصاب و تقویت نور چشم مفید است». با توجه به فواید روغن زیتون، لازم است به مصرف روزانه خود درآوریم، همچنین نشان دهنده‌ی اهتمام اسلام به مصرف غذایی انسان‌ها دارد.

«و شجرةً تَخرجُ مِن طورِ سیناء تَنبُتُ بِالدُّهنِ و صِبغ للآکلین

الف- زیتون یک ماده غذایی بسیار ارزشمند است که مقدار زیادی چربی، پروتئین، کلسیم، آهن و فسفات را در خود دارد. همچنین از نظر ویتامین‌های B,D,A کمپلکس بسیار غنی است.

ب – از میوه‌ی زیتون به صورت روغن استخراج شده نیز استفاده می‌شود. این روغن در مقایسه با انواع روغن‌های دیگر از ارزش غذایی بیشتر و طعم بهتری برخوردار است.

ج – ویژگی مهم دیگر روغن زیتون آن است که اسیدهای چربی داخل آن اشباع شده نیستند (unsaturcted Fatty Acid) و مانع از بالا رفتن کلسترول خون می‌شوند و مصرف کنندگان را از دچار شدن به بیماری‌های ناشی از تصلب شرایین، تراکم چربی روی عضله‌ی قلب و مغز مصون می‌دارد.

د- تأثیر مثبت روغن زیتون روی اختلالات دستگاه هاضمه از قبیل یبوست، دل پیچه و درد کلیه بسیار معروف و شناخته شده است. حتی از این روغن در یبوست‌های حاد نیز می‌توان به صورت تنقیه استفاده کرد. در مراکز طبی استفاده از روغن زیتون به اشکال گوناگون و در وارد متعدد از قبیل تزریق هورمون‌های جنسی و ویتامین‌ها و یا پماد متداول است. رسول اکرم «صلی الله علیه و آله و سلم» درباره روغن زیتون فرموده است: «ائتدموا بالزیت، و ادهنوا به، فانه من شجرةٍ مبارکةٍ» و قرآن نیز درخت زیتون را شجره‌ی مبارکه نامیده است «یُوقدُ مین شجرة مُّبارکةٍ زیتونةٍ لا شرقیةٍ و لا غربیّةٍ 

یک زن سومالیایی الاصل با چاپ کتابی سراسر توهین آمیز ، به اسلام و تعالیم اسلامی حمله کرد و عامل عقب ماندگی مسلمان و جوامع اسلامی را دین اسلام برشمرد.

به گزارش آخرین نیوز ایان هرسی علی که مدتی در هلند زندگی می کرده اخیرا به امریکا پناهنده شده و تحت حفاظت شدید به سر می برد در کتاب جدیدش با عنوان البدوی (nomad) به تعالیم اسلام از قران گرفته تا احادیث پیامبر اسلام صل الله علیه والسلم حمله و توهین کرد.

این نویسنده ملحد و منفور با طرح برخی پرسش ها جهت دار و پاسخ های مغرضانه تلاش دارد ضمن زمینی توصیف کردن دین مبین اسلام اهمیت مبانی و اصول دین را رد و نفی کند.الشرق الاوسط درباره وی می نویسد : یک مسیحی زمانی که انتقاداتی درباره دینش می شنود اهمیت نمی دهد اما مسلمان زمانی که انتقادی درباره اسلام می شنود ، براشفته می شوند . این حساسیت افراطی مسلمانان برای چیست؟ وی خود در پاسخ به این پرسش می گوید این امر به سبب تلقین از سوی پدران و معلمان ماست که هر چه در قران امده است درست است و محمد پیامبر معصوم بوده است و باید همیشه به هر قیمتی شده ،از اسلام دفاع کرد . حال آنکه من فکر می کنم ما باید برعکس ان رفتار کنیم .این نویسنده سومالیایی ملحد براساس انچه که روزنامه انگلیسی گاردین توصیف کرده است می گوید دیدگاهی که معتقد است نباید از اسلام انتقاد کرد زیرا سبب اهانت به برخی اشخاص می شود ،دیدگاه اشتباهی است . وی کتابش را البدوی نام گذاشت زیرا زندگینامه و ریشه های بدوی قبیله وی در سومالی ، نزاع بین این ریشه ها و وضع جدیدش در غرب را ارائه می کند. در لابلای این کتاب وی اشاره می کند که اجتماعات اسلامی در غرب از واکنشهای غربی بر ضد مسلمانان در قبال اقدامات تروریستی که عناصر اسلامی مرتکب می شوند ، واهمه دارند. خانواده های مسلمان در انزوا در محله های فقیر نشین در جوامع غربی زندگی می کنند و نمایندگان بنیادگرایان در این مناطق مستقر هستند تا پیام تنفر بر ضد غرب و دعوت به جنگ بر ضد انها را گسترش دهند .

وی درکتابش درباره ادغام مسلمانان در جوامع غربی می نویسد سه مانع اصلی وجود دارد جنسیت ، پول و خشونت . هرسی در ادامه درباره این موانع می نویسد وضعیت زن در اسلام ، رفتار با دختران از خردسالی ، شیوه تربیت ان و سپس مجبور کردن ان برای ازدواج زودهنگام با شخصی که پدر انتخاب می کند ، نخستین مانع در برابر ادغام و جذب در جوامع غربی است .دوم اینکه ترس مهاجران مسلمان در کشورهای غربی از وامها و معاملات مالی غربی فرصت را از برخی ازانها در جامعه مصرفی امروزی می رباید .

این نویسنده سومالیایی الاصل در ادامه مطالب کفر آمیز خود سومین مانع ادغام را نشو و نمای اجتماعی عقل مسلمان و پرورش ان ، اعتقاد به اینکه قران کریم همه چیز را کشف کرده است ، اینکه محمد پیامبر(ص ) معصوم بوده است و باید مورد اطاعت قرار گیرد و علاوه براین گسترش خشونت در جوامع اسلامی ، می داند.

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی