تبلیغات
فرشته مهربانی - دانستنی های علمی
فرشته مهربانی
هرچیزی که بخوای
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


هرچیزی که توبخوای درهرزمینه ای

مدیر وبلاگ :محمدامین نجفی فینی
نظرسنجی
به نظرشمادربازی جمعه پرسپولیس-استقلال چه نتیجه ای رغم خواهدخورد؟
دلیل اضطراب در شکم شماست نه مغز شما!

فرشته مهربانی،فرصتی برای با هم بودن

دلیل اضطراب در شکم شماست نه مغز شما!

برای اولین بار محققان دانشگاه مک‌مستر به مدارک قاطعی رسیده‌اند که یک باکتری مقیم در معده و روده بر شیمی مغز و رفتار آن تاثیرگذار است…

اهمیت این یافته‌ها به این خاطر است‌که بارها انواع مختلفی از بیماری‌های معده‌ای- روده‌ای همچون سندرم تحریک‌پذیر شکم را با افسردگی و اضطراب (استرس) مرتبط دانسته‌اند. این نتایج جالب‌، انگیزه و عامل محرکی شد تا در تحقیقات بعدی متخصصان به دنبال مولفه میکروبی برای رابطه علت و معلولی بیماری‌های رفتاری باشند.

این تحقیقات که توسط پروفسور استفان کالینز ر انستیتو تحقیقات سلامت گوارش Farncombe انجام گرفته در نشریه اینترنتی مطالعه معده و روده و بیماری‌های مربوط به آن به چاپ رسیده است.

معده و روده انسان محل زندگی حدود هزار تریلیون باکتری است که در یکدیگر زندگی می‌کنند.

این باکتری‌ها هرکدام وظایفی را به عهده دارند که برای سلامت انسان حیاتی است. آنها انرژی لازم از رژیم غذایی را جمع‌آوری می‌کنند، در برابر آلودگی‌ها از سلول‌ها محافظت کرده و مواد غذایی لازم برای سلول‌های دل و روده را تامین می‌کنند.

هرگونه اختلال در عملکرد این باکتری‌ها می‌تواند منجر به شرایط مخاطره‌آمیز و تهدیدآمیزی برای انسان شود. کولیت (ورم مخاط روده بزرگ) ناشی از آلودگی باکتری Clostridium که در اثر درمان آنتی‌بیوتیک نسبت به آن مقاوم می‌شود از جمله این اختلالات است.

برای مطالعه و بررسی تاثیرات دقیق باکتری‌ها بر انسان، محققان با آزمایش روی موش‌های سالم نشان دادند که ایجاد اختلال روی محتوای باکتریایی دل و روده توسط آنتی‌بیوتیک‌ها باعث تغییراتی در رفتار موش‌ها می‌شود. در نتیجه این تغییرات هوشیاری موش‌ها کمتر شده یا دچار استرس و اضطراب می‌شوند.

به محض قطع کردن مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها باکتری‌های ساکن در دل و روده به حالت نرمال برگشتند. این اتفاق با بازگشت رفتار و شیمی مغز به حالت عادی همراه بود. برای تایید این مطلب که باکتری‌ها بر رفتار تاثیر گذارند محققان باکتری‌هایی از موش‌هایی با الگوی رفتاری متفاوت را در موش‌های سالم بدون میکروب جمع کردند.

در نتیجه این عمل، موش‌های سالم با سابقه رفتاری انفعالی پس از دریافت باکتری، به موش‌هایی فعال‌تر و جسورتر تبدیل شدند. عکس این قضیه هم درست از آب درآمد و موش‌های فعال به موش‌هایی انفعالی تبدیل شدند.

تحقیقات قبلی روی نقش باکتری‌ها بر رشدمغز در اوایل زندگی انسان متمرکز بود.

اینک تحقیقات انجام شده نشان داد باکتری‌ها می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی در رفتار هم شده و مبنایی برای درمان اختلالات رفتاری خصوصا اختلالاتی که مربوط به شرایط معده‌ای ـ روده‌ای است، باشد.

اول مرغ یا تخم مرغ؟ کدامیک زودتر به وجود آمدند؟

اول مرغ یا تخم مرغ؟ کدامیک زودتر به وجود آمدند؟

شاید شما هم تاکنون به این سوال خنده دار اما جالب فکر کرده اید که ابتدا مرغ به وجود آمده تا تخم مرغ. . ؟

ظاهرا این نکته ذهن دانشمندان را هم به خود مشغول کرده و آنها را بر آن داشته تا بتوانند با دلایل علمی‌و منطقی جواب سوال را پیدا کنند!

آقای دکتر کوین فریمن از دانشگاه Sheffield به عنوان سخنگوی تیم تحقیقاتی که اعضای آن شامل محققین دانشگاه های Sheffiled و Warwick می‌باشد، در بیان این نکته می‌گوید:

زمانیکه مشغول بررسی مراحل تشکیل پوسته تخم مرغ با استفاده از یک ابر رایانه به نام HECToR بودیم، دریافتیم که یک پروتئین به نام ovocledidin-17 در مرحله تشکیل پوسته تخم مرغ نقش حیاتی دارد.

این پروتئین سرعت تشکیل پوسته تخم مرغ را بالا می‌برد و در زمان اتمام واکنش های پیدایش، خود بدون تغییر باقی می‌ماند. تشکیل پوسته تخم مرغ بدون وجود این پروتئین غیر ممکن می‌باشد.

خب حالا فکر می‌کنید که این پروتئین در کجا یافت می‌شود؟ بله در بدن مرغ ها! پس از این یافته گروه تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که مرغ قبل از تخم مرغ به وجود آمده است.

این دستاورد علمی‌ذهن عده زیادی را از این مشغله دایمی‌که ابتدا مرغ به وجود آمده و یا تخم مرغ آزاد کرده است و شاید حالا با فراغت خاطر بیشتری بتوانند نیمرو بخورند. البته ما هم مانند شما می‌دانیم که چنین سوالی از اساس صحیح نیست. اما به هر حال علم برای این سوال هم جواب پیدا کرده است.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی